WoxůvWebík

Natáčení s Českou zbrojovkou [27. 08. 2010 - 29. 08. 2010]

To si tak jednoho dne kdosi v České zbrojovce řekl, že by se mohl natočit nějaký ten propagační materiál jejich nového kvéru CZ805 a tím se věci daly do pohybu.

Ovšem kde vzít nějakou tu výstroj, do které se herci-vojáci obléknou? Někdo kdo měl blízko ke štábu se zmínil, že by snad něco mohl vypůjčit od kamarádů.

Ne nadarmo se říká, že od každého na planetě Vás dělí šest lidí, tahle osoba se totiž znala s někým, kdo je členem našeho spolku militantních bláznů a tak slovo dalo slovo a místo výstroje byli zajištěni herci ve výstroji. Díky tomu sem se společně s pár dalšími mohl zůčastnit natáčení.

Jak jsem již zmínil, šlo o natáčení reklamního spotu pro ČZ UB. Příběh byl jednoduchý, dva letouny ALCA na misi v Pobaltí se dostanou pod nepřátelskou palbu, jeden stroj dostane zásah a piloti vyskočí nad nepřátelským uzemím a pro dramatičnost se ještě jeden z nich zraní. Je vyslán zachranný team českých "special forces", kteří jsou překvapivě vyzbrojeni zbraněmi CZ805.

Aby to nebylo tak jednoduché, speciálové nejsou jedinní, kdo má o české piloty zájem. Jakási místní "hadrácká tlupa", povstalci, rebelové, nebo kdo vlastně ví co si řeknou, že za takový dva piloty by mohl být dost drobáků na kořalku a tabák. Neváhají, vezmou beranici po tátovi, špagina, kterým děda bránil Stalingrad. A tak, každý vyzbrojen stylem "co dům dal", vyráží do lesů.

Takže znáte storylajnu a teďka jak probíhalo samotné natáčení. Vše bylo rozděleno do tří dnů. První den se natáčelo na letišti v Mělníku, šlo o první záběry, kdy se češťí spešláci strojí do výstroje a poté vrtulníkem odlétají na záchrannou misi. Také se nafotili nějaké ty fotečky, které budou použity na propagační plakáty. Jako kulisa posloužil napůl rozebraný Mi17, který bude ještě počítačově poupraven. Co se dělo mám jen z doslechu, protože tohoto dne jsem se nezúčastnil, jako povstalec jsem nebyl potřeba.

Další dva dny se natáčelo na tankodromu v Milovicích, zde už na scénu nastoupili i povstalci. Hned po ránu si dali spešláci rozcvičku, nátáčela se jak přibíhají po betonovém plácku, aby nastoupili do vrtulníku, pak už se natáčel jejich výsadek a cesta ke zraněným pilotům. Když bylo hotovo šli spešláci na oběd a začali natáčet povstalci.

Aby nám to nebylo líto i naše první scéna obsahovala rozcvičku, jako takové lidské stádo jsme probíhali lesem, těšíce na české piloty. Pak následovalo pár scén, kdy jsme již nadohled od pilotů a také zaznělo několik slepých výstřelů na imaginárního nepřítele. Pak si jeden z nás střihl "hlavní roli" naprosto neschopného snipera, natočilo se pár detailních záběru, udělali nějaké ty kýčovité fotky se západem slunce a jelo se chrápat.

V neděli začali s natáčením povstalci, do natáčení se přidaly auta a jedno BVP, točil se totiž nás příjezd do lesa. Někdy kolem poledne dorazili i pyrotechnici a tak se začali připravovat výbuchy a další srandičky. Když bylo vše připraveno, dali jsme se do natáčení bojové řvavy a hlavně zběsilého uprku povstalců. Někdy mezitím, se natočilo i pár výstřelů z granátometu, kterým pár modelu osmsetpětek disponovalo.

Rozhodně to byl zajímavý víkend, byla to zajímavá zkušenost, vystřelil sem si pár slepých z CZ805, AK47, SA58 a potěžkal si pár dalších zajimavých (a bohužel zavařených) zbraní. A také jsem pochopil, proč se dvouhodinový film točí klidně i několik let :-)

No a abyste z toho také něco měli, přidám jedno video, které kdosi vytvořil z několika fotek a záběrů na mobil, a také tu je pár fotek. Bohužel většinu fotek sem musel vyřadit, štáb měl ve smlouvě, že záběry CZ805 se půl roku nikde neukáží. Takže si hezky počkejte...